Optymalizacja serwera dla zwiększenia ilości graczy
Wstęp
Osoba konfigurująca serwer patrzy na niego z perspektywy administratora. Administratorów jest jednak zaledwie kilku, a właściwą grupą dla której przygotowany jest serwer są setki, czy nawet tysiące graczy.
W trakcie przygotowania, konfiguracji i optymalizacji serwera może pojawić się wiele problemów i przeszkód, które będą niemal całkowicie uniemożliwiały grę, pozostając niewidocznymi dla administratora.
Ten artykuł postara się przybliżyć i wyjaśnić najczęstsze błędy, a także wskazać potencjalne punkty do optymalizacji.
Zwiększenie liczby graczy na serwerze składa się z następujących zagadnień:
Pokazanie serwera graczom
Jeśli gracz nie ma jak kliknąć i połączyć się z serwerem - z pewnością się z nim nie połączy. W czasach wysokiej i łatwej dostępności list serwerów, a przede wszystkim wbudowanych wyszukiwarek serwerów, niemal żaden z graczy nie będzie szukał miejsca do gry poza nimi.
Lista serwerów GOSetti.pl
Spośród wyżej wymienionych metod - internetowa wyszukiwarka serwerów GOSetti.pl pozwala wybrać graczom rozgrywki idealnie spełniające ich oczekiwania. Pierwsze pozycje strony WWW w wyszukiwarce Google gwarantują niemal 60-70% wszystkich odsłon, a co za tym idzie - ogromną liczbę odwiedzin, popularność i moc. Doskonałe filtry dostępne na GOSetti.pl i możliwość zaawansowanego wyszukiwania serwerów, zapewniają wysoki współczynnik powracających użytkowników, co ponownie przyczynia się do ogromnych wzrostów graczy na wyświetlanych serwerach.
Serwery z najlepszych pozycji w głosowaniu pokazują się na najwyższych pozycjach w domyślnej wyszukiwarce GOSetti.pl, co zapewnia najwięcej odsłon, najwięcej kliknięć i najwięcej łączących się graczy.
Wbudowana w CS:GO przeglądarka i lista serwerów
Prawdopodobnie najpopularniejszym źródłem serwerów wciąż pozostaje wbudowana w CS:GO wyszukiwarka serwerów. Dzięki wtyczce GlobalServerify ©, której liczba instalacji liczy się w milionach, gracze mogą korzystać z zawartości listy przygotowanej i przefiltrowanej przez GOSetti.pl.
W przypadku zakładki "Internet" (głównej wyszukiwarki serwerów) lista dostarczana przez GOSetti.pl składa się ze zwycięzców głosowania w ostatniej rundzie, reklam GOSetti.pl MasterBoost oraz serwerów wybranych jako atrakcyjne dla gracza.
Inne listy serwerów
Przekonanie graczy, aby dołączyli właśnie do Twojego serwera
Wyświetlenie serwera to jeszcze nie wszystko. Należy doprowadzić do sytuacji, w której gracz widząc wiele serwerów kliknie właśnie na ten. Pomogą w tym następujące optymalizacje:
Nazwa
Odpowiednia powinna być krótka, ale treściwa. Warto umieścić w niej adres strony internetowej sieci, nazwę moda, oraz krótką informację o dodatkach na serwerze. Rozbudowane i złożone nazwy są często nieczytelne i wbrew pozorom nie przyciągają graczy.
Tagi
Warto umieścić w nich mod serwera, lokalizację, wypisać dodatki oraz inne popularne cechy rozgrywki. Gracze którzy trafią na dokładnie taki serwer jak oczekiwali, będą skłonni do dłuższej gry. Należy jednak pamiętać o ograniczonej długości tagów, wynoszącej 128 znaków.
Czas potrzebny na podłączenie do gry
Duża ilość plików do pobrania negatywnie wpływa na zapełnienie. Wiele osób znudzi się czekaniem i anuluje połączenie nie chcąc marnować czasu. Oczekiwanie dłużej niż minutę na pobranie dodatków nie jest zalecane i doprowadzi do drastycznego spadku liczby nowych graczy.
Aby przeciwdziałać takiemu zjawisku należy przede wszystkim przygotować FastDownload, a zawartość odpowiednio skompresować. FastDownload jest niemal obowiązkowy jeśli serwer posiada chociaż jeden plik do pobrania. FastDownload jest standardowym dodatkiem dostarczanym przez każdy nowoczesny hosting gier i serwer jest zazwyczaj wstępnie skonfigurowany do jego prawidłowego wykorzystywania.
Samo szybkie pobieranie na niewiele się zda, jeśli objętość pobieranych plików jest zbyt duża. We wstępnej fazie działania serwera należy ją zredukować do absolutnego minimum. Wszystkie mniej konieczne pliki (na przykład muzyka) powinny zostać ograniczone. Podobny los powinien spotkać ciężkie mapy i dodatkowe modele broni.
Administrator serwera, z racji stopniowej instalacji kolejnych dodatków może w pewnym momencie zatracić poczucie objętości całego zestawu wymagań serwera. Należy okresowo łączyć się z serwerem z "czystego" klienta gry, tj. takiego, który nie ma pobranej żadnej dodatkowej treści i mierzyć potrzebny czas. Konieczne będzie też wzięcie poprawki na zróżnicowaną prędkość internetu użytkowników.
Wymagania przed wejściem do gry
Niektóre serwery, aby wejść do rozgrywki wymagają spełnienia dość niezrozumiałych wymagań, takich jak rejestracja, założenie konta czy ustalenie hasła. Nie wszyscy (dotyczy to w szczególności nowych graczy) są zorientowani w takich rozwiązaniach i będą skłonni do opuszczenia serwera.
Utrzymanie graczy na serwerze
Pomoc w przypadku niestandardowych modyfikacji
Jeśli rozgrywka, zasady, czy tryb znacząco różnią się od przyjętych w grze standardów, należy wytłumaczyć je graczom. Problem jest szczególnie widoczny w przypadku graczy łączących się po raz pierwszy z serwerami typu JailBreak, DeadRun, Surf, itp. Okno startowe i informacje na czacie powinny skrótowo objaśniać panujące zasady.
W przypadku wykorzystania niestandardowych komend, czy przycisków również koniecznym jest powiadomienie gracza o ich istnieniu i sposobie wykorzystania.
Zadbanie o odpowiedni poziom rozgrywki
Jeden nieodpowiednio zachowujący się gracz może doprowadzić do opustoszenia serwera w kilka chwil. Do zadań administratorów należy utrzymanie gry bez oszustw, konfliktów i napięć.
Unikanie bezsensownego wyrzucania i blokowania graczy
Raz wyrzucony gracz ma bardzo małe szanse na powrót.
Czując odrobinę władzy, administratorzy serwera mają dużą skłonność do blokowania (banowania) możliwości gry za najróżniejsze (w tym najmniejsze) przewinienia. Łatwo doprowadzić do sytuacji, w której większość graczy nie może podłączyć się do serwera ze względu na przeszłe, niezbyt przemyślane blokady.
Do takich samych sytuacji doprowadzają dodatki automatycznie wyrzucające graczy. Przykładowo w przypadku nieruszającego się gracza (AFK), jeśli na serwerze nie brakuje miejsca, lepiej przenieść go do obserwatorów, niż wyrzucać z gry. Kiedy wróci, jednym kliknięciem będzie mógł dołączyć do gry. Jeśli jednak zostanie wyrzucony, w większości przypadków wybierze inny serwer.
Zachęcenie do powrotu na serwer
Zachęcenie do dodania serwera do ulubionych
Wbudowana w grę wyszukiwarka serwerów umożliwia zapisywanie wybranych serwerów w ulubionych. Serwer nie ma możliwości zrobienia tego zdalnie i gracza należy do takiej operacji zachęcić. Korzystnym rozwiązaniem będzie umieszczenie odpowiednich zachęt w grze, na przykład na czacie.
Zaproszenie do społeczności
Dobry pomysłem jest informowanie graczy o stronie internetowej serwera, istniejących grupach Steam, grupach na Facebooku, wspólnym TeamSpeaku. Nowe znajomości, konkursy czy poczucie przynależności do większej grupy to najważniejsze czynniki decydujące o zadomowieniu się gracza na stałe.
Podsumowanie
Aby gracz wszedł, zagrał i został na serwerze, należy maksymalnie ułatwić mu proces dołączenia i gry. Choć banalna, ta zasada jest nagminnie ignorowana przez administratorów. Powyższy artykuł przybliżył najpopularniejsze pułapki i problemy. Optymalizacja jednak się do nich nie ogranicza. Podstawą sprawnego działania serwera jest nieustanna analiza i poprawa.